Villakoda

Murueide villakoja alguseks võib lugeda 2015.aastat, kui alustati oma väikese lambafarmi pidamise ning Kihnu Maalammastelt (siin ja edaspidi kutsume neid hellitavalt ka „kihnukateks“) pärineva villa töötlemisega.

2017. aastal soetati villa kraasimismasin ning seati sisse oma väike „villalabor“. Peamine suund on lambavilla töötlemine viltimise ja ketruse tooraineks, vilditud toodete valmistamine ning nimetatud tegevuste raamistikus teenuste müük.

Meie kogemus näitab, et IGA LAMBA VILL ON KORDUMATU JA ERINEV. Murueide villakojas töödeldakse eelkõige nende lammaste villa, millel on head või väga head viltuvusomadused (enamus lihalammaste vill ei viltu) ning iga pakutava villaloori etiketil ilutseb selle algse „omaniku“ ehk lamba või tema kodutalu nimi.

Pakume peamiselt Kihnu Maalamba villast kraasitud villaloori, millel on väga head viltuvusomadused (tooraine märgviltimiseks) ning mis on ka loodussõbralik täide tekkidele-patjadele-mänguasjadele.

Loori mõõdud määrab kraasimismasina kogumisrulli suurus – 1×2 m. Lõplikud mõõdud kujunevad villakiu omadustest (lokilisus, säbrusus) ja loori paksusest. Paksemat loori (kaaluga ca 1 kg) nimetame villa-vatiks. Villavatti valmistame tellimustööna (vt.lehekülge „teenused“).

Kihnukate villale lisab kõrget väärtust ka selle naturaalne värvus, mis võib olla säravvalgest tumepruuni ja mustani lisaks kõikvõimalikele hallidele ja pruunidele toonidele nimetatute vahepeal.

Murueide villakojas tehakse tooteid ka aniliinvärvidega värvitud villast. Värvitud villa viltuvusvõimekus on võrreldes naturaalsete toonidega väiksem, kuna värvimise protsess sisaldab kuumtöötlust. Seetõttu on värvitud villa kogused väikesed ja meie toodetes sisalduvad nad pigem dekoratiivsete detailidena.

 

Kraasimine

2016-2017 viidi ellu projekt: OÜ MURUEIT VILLAKOJA ARENDUS

Projekti käigus remonditi villakoja ruum ning soetati villa kraasimismasin. Projekti kaasrahastati 25,7 tuh.€ toetusega LEADER programmist Ida-Harju Koostöökoja piirkonnas.